Zamek w Niedzicy

Wspaniały średniowieczny zamek Dunajec, który znajduje się w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim, we wsi Niedzica. 

Zamek w Niedzicy to zdecydowanie jeden z najciekawszych obiektów
w polskiej części Spisza
, a także jedna z największych atrakcji historycznych w polskich Karpatach. Zbudowany został na wapiennym wzniesieniu (556 m n.p.m.), około 80 metrów nad poziomem Dunajca.

Obecnie ta część Dunajca to słynne sztuczne jezioro zaporowe – zalew czorsztyńsko – niedzicki. Dokładna data powstania zamku nie jest znana, jednak można ją podać w przybliżeniu. Zamek Niedzica prawdopodobnie powstał między rokiem 1320 a 1325 gdyż w testamencie Wilhelma Drugetha żupana ziemi spiskiej i orawskiej z roku 1330 jest już mowa o nowo wybudowanym zamku „Dunajec”.

Wcześniej była tam ziemno – wałowa budowla obronna. Zamek powstał
z inicjatywy Jana Berzeviczego lub jego brata Rykolfa, a nazwa zamku „Dunajec” została przyjęta od rzeki płynącej u jego podnóża. Rzeka oddzielała wówczas obszar państwa węgierskiego od Polski. Zamek nazywano także „Niedzica” – od wsi znajdującej się w pobliżu.

 https://www.zamekniedzica.pl /

 

Zamek w Czorsztynie

Ruiny zamku czorsztyńskiego usytuowane są na skale, ok. 50 m nad taflą Zbiornika Czorsztyńskiego (pierwotnie ok. 95 m nad dnem doliny Dunajca). Wzniesienie fortyfikacji na trudno dostępnym wzgórzu spowodowało naturalne podniesienie jej walorów obronnych.

Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec.

Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich.

W tzw. "kuchni" na zamku górnym wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium.

W baszcie Baranowskiego wystawa najciekawszych reprodukcji kart pocztowych pochodzących ze zbiorów PPN pt. "Z biegiem Dunajca - od Czorsztyna do Krościenka. Pieniny na dawnej widokówce".

Przy ścieżce, na zamku dolnym możliwość zobaczenia endemicznego pszonaka pienińskiego.

https://www.pieninypn.pl/pl/992/0/zamek-czorsztyn.html